Z páťáků se stali na chvíli bankéři

19.08.2022

Ani páťáci nezůstali ve středu 22. června v budově školy. Vypravili jsme se vlakem do Prahy. Zde nás čekala nejprve návštěva nového Návštěvnického centra České národní banky. Na dvou částech budovy je tady interaktivní výstava o penězích, jejich historii, současnosti a budoucnosti.

Zvážili jsme, kolik vážíme tisícovek, změřili, kolik měříme korun. Prohledali jsme obývák, abychom zjistili, kde všude mívají lidé skrýše na peníze. Žáci se také na chvíli proměnili v bankovní radu. Dokonce naše třída přesně odpovídá jejímu složení - pět mužů a dvě ženy. Zasedli tedy i na správná místa. Na interaktivních přepážkách jsme si popovídali s bankéři jednotlivých historických období, zjistili, z čeho se peníze vyrábí a jak se likvidují. Potěžkali jsme si také zlatou cihlu a viděli rekordní deseti milionovou zlatou minci. Informací bylo mnoho a my jsme měli málo času. Určitě stojí za to se sem podívat a nechat si na to dostatečný prostor.

Dalším bodem našeho programu, který vlastně nápad na samostatný výlet do Prahy přinesl, bylo Staroměstské náměstí s 27 kříži, které jsou tady v dlažbě na památku popravy po Stavovském povstání. I na děti zapůsobilo, když zjistily, že stojí přesně na místě tehdejšího popraviště. Odtud jsme se vydali ještě za jedním historickým milníkem, respektive jeho symbolem. Tím je pamětní deska na Národní třídě, protože i Sametová revoluce byla jedním z našich historických témat ve vlastivědě.

Oběd jsme vyřešili podle vlastní chuti a pak už se vydali do kina, což byl bod programu, který si děti vybraly samy. Po diskusích vyhrál film Top Gun: Maverick. A byla to dobrá volba. Děti ocenily akční bojové scény, paní učitelky spíše ty emotivní, často odkazující na první díl. Po kině už nás čekala jen cesta domů.