Lesní mateřská škola

Výchova a vzdělávání

Péče o děti, jejich výchova a vzdělávání probíhá v lesní mateřské škole na zahradě při zázemí Lesní mateřské školy a venku v přírodě - v lese. 

Jak si hrajeme a jak se učíme

Děti si hrají s tím, co mají v daném ročním období a na daném místě k dispozici - klacek může být mečem, kouzelnou hůlkou, nebo vařečkou. Důraz je kladen na učení prožitkem, na zkušenosti získanými všemi smysly v přírodě, která poskytuje nespočet podnětů, ve vztahu k dětem je sama o sobě pedagogem.

Volná hra

Klíčovým prvkem pedagogické koncepce v LMŠ je dostatek prostoru pro volnou hru dítěte. Volná hra je významným prostředkem pro rozvoj osobnosti dítěte, jeho schopností a dovedností. Během hry dítě může zejména spontánně a tvořivě uplatňovat vlastní subjektivitu, navazovat vztahy, učit se komunikovat s ostatními a společně řešit problémy.

Role dospělého

Pedagog Lesní mateřské školy je pro dítě pevnou skálou, o kterou se může vždy opřít. Vlastní činností a chováním jde dětem příkladem, v jednání je čitelný a ve vztahu k dětem důsledný. Zná potřeby dětí a je k nim vnímavý, uvědomuje si, že dítě vnímá svět jiným způsobem než dospělý. Pedagog je strážcem hranic, potřeb dětí, času a rytmu dne.

Z čeho vycházíme

Je nám blízká pedagogická koncepce a přístup zkušené pedagožky a autorky Helle Heckmann - knihy Pomalé rodičovství a Pět zlatých klíčů k naplněnému dětství s dětmi od narození do 7 let.

Pro více informací nás neváhejte kontaktovat na: lms@zsamsvysokychlumec.cz nebo na telefonním čísle 731 182 460.