Výlet do Českých Budějovic

21.12.2022

Úterý 12. prosince by neobvyklé, a to především díky plánované odstávce elektřiny v naší škole. Ta nám ale nakonec vůbec nevadila. Naopak posloužila jako skvělá záminka pro naši výpravu do Českých Budějovic. Cestovatele máme úžasné, ve vlaku ani při přestupování nebyl sebemenší problém.

První hlavní zastávkou v ČB byla Černá věž, bohužel pro návštěvníky v tomto ročním období uzavřená. To nás ale nezastavilo v tom, abychom si "výšlap" na ni dali alespoň v rámci naší fantazie. Děti měly za úkol odhadnout, kolik schodů by musely vyšlápnout. Typy byly zajímavé, některé nás i pobavily (1500 či 25) a na správnou odpověď jsme se zeptali "Siri" (to je virtuální asistent, který využívá výrobce Apple - musí se na něj mluvit anglicky, což si děti v pondělí ověřovaly při hodině AJ, když ve výuce využívaly dva nové iPady). Všichni jsme měli oči plné překvapení, když nám telefon odpověděl, že schodů na věž je 225.

Před Černou věží děti nahlédly do pracovních listů, aby věděly, jaké informace budou hledat. Díky velké zimě jsme totiž vyhodnotili, že děti vypracují listy až v teple ve vlaku. No a tak jsme se vypravili lovit odpovědi, nasávat atmosféru vánočně nazdobeného města, ochutnat trdelníky a punče (cokoliv teplého bylo hodně fajn). Zahřát jsme se došli do informačního centra, kde všichni také dohledali odpovědi k otázkám z pracovních listů. A jelikož teplo bylo milé a všemi vítané, nenechali jsme si uniknout výstavu o vodě v jižních Čechách. To byste nevěřili, co vše nám svým tvarem fotky různých řek a rybníků připomínaly - našli jsme v nich tvary delfína, smajlíky, orla, hady, atd. Věděli jste například, že jeden rybník má tvar obdélníku? Zvláštní, že? A ještě k tomu se jmenuje Ženich!

Pak nás čekal přesun k soutoku dvou řek - Vltavy a Malše. Zčásti byla voda zamrzlá, což byla výzva pro házení sněhu a ledu sebraného z chodníku, trávy a laviček, a pozorování toho, co je asi tak pevnější: led v ruce nebo ten na vodě? O kousek dál děti objevily hřiště a my učitelky jsme si říkaly, že příští výlet bude stačit zorganizovat právě tam. Po obědě v příjemné restauraci jsme ještě jednou prošli náměstí a už jsme mířili na vlakové nádraží a zpět do Sedlčan.