Vánoční skanzen

12.12.2023

Nekonečné čekání na vánoční nadílku jsme si zkrátili návštěvou muzea. Na začátku prosince jsme navštívili skanzen Vysoký Chlumec. Čekalo nás zde několik stanovišť, kde se děti mohly seznámit s více či méně známými vánočními zvyky.

Jedním z tradičních stanovišť bylo zdobení perníčků cukrovou polevou. Děti měly co dělat, aby voňavou dobrotu hned neochutnaly. Podobný "problém" nastal také u zastavení, kde se pekly dobrůtky z kynutého těsta zdobené kandovaným ovocem či rozinkami.

Upečené kynuté pečivo jsme ochutnali při odpolední svačince, a bylo skvostné.

Dvě stanoviště procvičila hlavně jemnou motoriku – na jednom děti vyráběly panenky ve skořápce od vlašského ořechu, a v druhé ovečku ze šišky. Šiška, trochu ovčího rouna, čtyři kousky špejlí a ovečka je na světě.

Poslední zastavení bylo poněkud tajemnější. Jednalo se o věštění budoucnosti z vosku. Do studené vody si děti opatrně nalily ze lžíce rozpuštěný vosk a po zatuhnutí a vyndání z vody z tvaru hádaly, co je v budoucnu čeká.

Děti své výrobky dostaly do sáčku s sebou. Ještě jsme si prohlédli venkovní prostory skanzenu a šupajdili zpátky do školky na oběd.