Vánoce u horníků

27.12.2021

Ve středu 15. prosince jsme hromadnou dopravou vyrazili do Příbrami. Vyzbrojeni obědem od našich kuchařek jsme se nejprve vydali k hornickému domečku. Zde jsme na zahradě posvačili a pak už se pustili do vyrábění. Zažili jsme předvánoční přípravy tak, jak je tady příbramští horníci zažívali v dobách minulých. Vyrobili jsme si ozdoby z papíru i korálků, upekli a ozdobili perníčky, namalovali sádrovou figurku do betlému. Prohlédli jsme si typickou výzdobu a naučili novou vánoční písničku.

Poté jsme se přesunuli do dolu Anna, aby nám náš průvodce ukázal, jak slavili Vánoce horníci přímo v Prokopské štole. Projeli jsme se vláčkem, podívali se na betlém a navštívili také hornickou kuchyni. Zde jsme vyslechli vyprávění nejen o tom, co nesmělo chybět na vánoční tabuli u horníků, ale také jsme zjistili, jaké dárky bývaly tehdy pod stromečkem.

Díky tomu, že jsme se po Příbrami pohybovali pěšky, jsme také při cestě zjistili, kde je Katastrální úřad a Pedagogicko-psychologická poradna. Sem často žáci zavítají v průběhu devátého ročníku v rámci kariérového poradenství.