Štědrost

19.12.2021

Štědrost nás provází celým  prosincem nejen díky mnoha příležitostem k nadílkám. Tuto ctnost jsme nakonec pocítili hned první prosincový den intenzivněji, než jsme původně plánovali. Koncem listopadu nás provázela karanténa, některé i izolace, a tak jsme byli nesmírně vděční, když jsme se právě ve středu 1. prosince mohli potkat opět společně. Někteří se k nám sice ještě nějakou dobu připojovali na dálku, ale většina už byla opět pospolu.

Hned v rámci tohoto prvního dne jsme si užili výtvarnou výchovu společnou od prvňáků až po páťáky. Po příběhu o štědrosti všichni společně usedli na zem k velkému archu papíru a vodovými barvami společně, a přece každý zvlášť, nakreslili nádherný obraz, který nám od té doby zdobí chodbu u družiny. A protože se malovalo ze všech stran, rozhodli jsme se, že jeden týden bude viset tak a druhý onak. Takže jsme měli výzdobu stejnou a přece úplně jinou.

Štědrost ale není pouze hmotná. V knihách hledáme zmínky o dobrých skutcích, učíme se oceňovat sebe i druhé za to, co se podařilo, vzájemně si pomáháme. Žáci už chápou, že štědrost mohou vidět například i v tom, když je rodiče vezmou do kina. Protože to není jejich povinnost, dělají to z lásky ke svým dětem. Stejně tak, jako my, učitelé, se snažíme připravovat jim zajímavou výuku. A tak se občas stane, že máme válecí hodinu hudební výchovy nebo třeba filmovou vlastivědu.