Pan Jan a Růže pro Marii Š.

21.03.2024

Jede, jede pan Jan … jede, jede Žalman … jede, jede celé naše rytířstvo … Přesně touto větou všechny děti z prvního až pátého ročníku naší školy zahájily vystoupení v sedlčanské knihovně při příležitosti akce "Růže pro Marii Š." Marie Š. totiž nebyla pouze nadšená učitelka, žijící před 130 lety, ale bylo to prateta naší milované čtecí babičky Ivy Fišerové. Ta nás přišla nejenom podpořit na samotné vystoupení, ale ještě před ním nám stačila svou tetu představit.

Celé vystoupení se mohlo uskutečnit především díky Jáje Trojanové, která naše děti již druhým rokem uvádí do krás dramatické výchovy. A jak se tak Jája jeden pátek prošla naší školou, uviděla na chodbě vyvěšený výstup dětí z Vlastivědy. U mladších žáků si ve třídě zase všimla vyvěšených cedulek místních vesnic, které děti denně využívají pro práci v Hejného matematice s autobusem. A tak vznikl příběh s panem Janem. V těchto aktivitách nás také podporuje Nadační fond Patronát Sedlčansko, díky kterému mohly, mimo jiné, vzniknout dobové kostýmy, v kterých všechny děti vystupovaly.

Nacvičování bylo zábavné a kreativní a jak už to v životě bývá, i se spoustou změn na poslední chvíli – někdo onemocní a někdo jiný má najednou jeho text, zmenší se vám prostor na kterém vystupujete, apod. Vše ale dopadlo na výbornou. Dostali jsme i diplom a čestné uznání za šíření kulturního bohatství v oboru lidových zvyků a tradic, ale nejdůležitější pro nás bylo být pospolu a společně to zvládnout a užít si to.

Jako začátek dobrý, ne ...?

Celé video našeho vystoupení je ke shlédnutí zde: https://fb.watch/r6xHW1MgAw/