Noc s Andersenem

26.05.2023

Co mají společného Brainbox, puzzle států Evropy, Lego, promítačka, křesadlo, Křesadlo, Císařovy nové šaty, tkací destička, knížky a čelovka? Je to Noc s Andersenem, kterou připravili a prožili společně s dětmi Markéta Schůtová a Martin Zemánek, dva rodiče z našeho nově založeného SRPŠ.

Celá akce se uskutečnila ve středu 5. dubna v odpoledních a večerních hodinách. Nedílnou součástí bylo ale i společné přespání ve škole do čtvrtka, kdy byly velikonoční prázdniny. Na počátku se všichni sešli v kruhu, aby se seznámili a navzájem si sdělili, co mají rádi, co rádi dělají. Následovala aktivita s pohádkami Hanse Christiana Andersena a po ní zamyšlení nad tím, zda ještě tento literární autor žije, kde je Dánsko, co z něj ještě známe. Pak byly slavnostně zapáleny svíčky na moučníku, do kterého děti zapíchly také dánskou vlajku.

Po svačince byla na pořadu dne pohádka Císařovy nové šaty, která zazněla ze záznamu z úst Zdeňka Štěpánka. Další příběh, Křesadlo, byl ozvláštněn praktickým vyzkoušením, jak funguje, což všechny velmi zaujalo. Jako četbu před spaním si děti odhlasovaly Sněhovou královnu, ale do konce ji asi slyšel jen málokdo. Děti totiž postupně odcházely do země snů.