Karlův most a Kampa

10.11.2022

Středa 12. října byla výjimečným dnem. Před sedmou hodinou ranní jsme se začali scházet na sedlčanském vlakovém nádraží. Vlakem jsme se pak přes Olbramovice přesunuli na pražské hlavní nádraží. Odtud jsme tramvají putovali na Křižovnické náměstí u Karlova mostu. Tady už na nás čekali domškoláci a naši průvodci, kteří pro nás měli připraveny dvě zajímavé aktivity.

Nejprve jsme se spolu s nimi zaměřili na Karla IV. a jeho dobu, Karlův most, ale také zajímavé objekty, které jsou odtud vidět. Zkoumali jsme Viniční sloup a Staroměstskou mosteckou věž, dozvěděli se zajímavosti o Žofii, po které je pojmenovaný Žofín, který je odtud vidět. Svou pozornost jsme zaměřili také na sídla prezidenta, premiéra, vlády a parlamentu. Žáci byli rozděleni do tří skupin, přičemž za své správné odpovědi získávaly zlaťáky nebo diamanty.

Děti překvapovaly svými znalostmi: Učitelky byly překvapené, že děti znají Marii Terezii a její vliv na náš dnešní život, naši průvodci byli překvapeni znalostí historie Bruncvíka. Na toho jsme se těšili zejména proto, že jsme si v pátek před naší cestou do Prahy prožili jeho dobrodružství v rámci literárně dramatické dílny. Po příchodu na Kampu jsme ještě vyslechli příběh domu U Obrazu Panny Marie, tedy příběh jedné pradlenky, a prozkoumali protipovodňová opatření. Pak už jsme se mohli pustit do druhé části našeho programu.

Každá ze skupin si vybrala jednu z nás, učitelek, dostala mapu s úkoly a jejich pořadím a vydala se na pátrání po správných odpovědích. Viděli jsme bustu Jan Wericha, památný strom, mlýnské kameny, obří mimina Davida Černého, Žižkovskou věž, žluté tučňáky na Vltavě a další zajímavosti.

Po vyhodnocení druhé části a spočítání bodů za část první jsme se obdařeni sladkou odměnou vydali zpět na Václavské náměstí. Zde jsme si došli na oběd do naší oblíbené Výtopny, tedy restaurace, kde přivezou jídlo i pití na stůl vláčky. Dobře posilněni jsme se už jen přesunuli na hlavní nádraží, odkud jsme plni zážitků vyrazili zpět do Sedlčan, za našimi blízkými.