Dopoledne se záchrankou

26.05.2023

V pátek 14. dubna mezi nás přijel záchranář Marek Hylebrant a přivezl s sebou spoustu věcí. Kamarádem, který s ním putuje po školách, je plyšový medvěd v lidské velikosti. U nás nemohl chybět. Jméno nemá, to mu dávají samy děti na začátku každého programu. Na jeho těle jsme viděli názornou ukázku, jak zaškrtit ruku při krvácení nebo co udělat se zlomeninou. Těm mladším slouží i jako trenažér pro nácvik resuscitace. Ti starší, od třetího ročníku výš, už srdeční masáž zkoušeli na resuscitační figuríně. Aby nemuseli zkoumat, zda zvládnou rytmus sto stlačení za minutu, hrála jim k tomu vánoční písnička Rolničky. Tou druhou vhodnou, do jejíhož rytmu pumpovali školkáčci, je Skákal pes.

Marek Hylebrant pouštěl dětem i výukové pohádky a ukazoval mnoho obrázků. Demonstroval také chybný i správný způsob volání na tísňovou linku 155. Děti zaujal mimo jiné svým velkým telefonem, na kterém toto číslo bylo velmi dobře vidět. Při pohledu na pětilitrový kanystr byly děti překvapené, že je to objem krve dospělého člověka. Bohužel díky nepřízni počasí se přednáška odehrávala ve družině a nikoli venku. Další demonstrační pomůckou byl totiž plastový kbelík s malou dírkou ve dně. Slouží k tréninku ucpání krvácející rány, ale v družině nebyla praktická ukázka vhodná.

I když venku pršelo, o zvuk houkačky děti nepřišly. Na závěr se na chvilku obuly a oblékly, aby si mohly prohlédnout, kde všude auto Zdravotnické záchranné služby bliká. Zjistily také, jaký je rozdíl mezi běžným zvukem záchranky, který dobře znají, a tím, kterým řidič jedoucího vozu rozhání auta, která nevytvořila dostatečnou záchrannou uličku.

Marek Hylebrant pracuje u záchranky od roku 1993. Jen o několik let později se začal věnovat vzdělávání. Už asi patnáct let jezdí vzdělávat i nejmladší generaci. "Zjistil jsem, že čím dříve se s tím začne, tím je to lepší. Děti se pak přestávají bát někomu pomoci. A i kdyby se naučily jen správně zavolat, tak to má smysl. Proto jezdím už do školek," vysvětloval.